Jezioro Skarlińskie znajduje się na terenie Pojezierza Brodnickiego w województwie warmińsko-mazurskim. 6515 metrów długości, maksymalna szerokość 650 m, powierzchnia 299 hektarów, średnia głębokość 7m – takie są podstawowe wymiary jeziora Skarlińskiego. Jest to typ jeziora przepływowego, rynnowego. To świetne miejsce dla wędkarzy i windsurferów. W wodach akwenu można spotkać takie gatunki ryb jak: szczupak, okoń, sandacz, sieja, płoć, leszcz, lin, węgorz i karp.
Jezioro Skarlińskie to idealne miejsce wypoczynku dla osób, które szukają ciszy i spokoju. Otoczone jest przede wszystkim łąkami i polami, nad jego brzegami stoją również prywatne domki letniskowe. Na jego tafli obowiązuje strefa ciszy, więc nie trzeba martwić się hałasem, jaki tworzą pływające z zawrotną prędkością łodzie motorowe. Dzięki rzece Skarlance jezioro jest połączone również z innymi akwenami: Wielkie Partęczyny, Dębno, Robotno, Kurzyny, Strażym oraz Bachotek.
Największym miastem, z jakim sąsiaduje Jezioro Skarlińskie, jest Nowe Miasto Lubawskie, oddalone o około 10 kilometrów. Przybrzeżnymi miejscowościami są Skarlin, Wawrowice oraz Mikołajki.
Podczas wycieczki można spotkać różne gatunki ptaków, w tym łabędzia niemego, łyskę, perkoza czy kaczkę krzyżówkę. Zwierzęta często spotykane w pobliżu jeziora to bóbr, wydra oraz żaba.